Obezite, hastalık riskini artırıyor

Diyabet, tansiyon, karaciğer yağlanması gibi birçok hastalık daha sık görülüyor

Obezlerde diyabet, tansiyon, karaciğer yağlanması gibi birçok hastalığın daha sık görülüyor.

Obezitenin vücudun aşırı yağlanması sonucunda ortaya çıkan bir rahatsızlıktır.

Bireyin obez olup olmadığının vücut kitle endeksi ölçümüyle anlaşılıyor. Eğer endeksi yüzde 25 ve altındaysa kişi normal kilolu oluyor, bu oran 25-30 arası fazla kilolu, 30-40 arası obez, 40-50 arası morbit obez, 50’nin üstü ise süper obez olarak adlandırılıyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün rakamlarına göre 20’li yaşların altında 1,5 milyardan fazla, vücut kitle endeksi 25-30 arasında olan kişi var. Bu çok ürkütücü bir durum. Gittikçe şişmanlayan bir dünya ile karşı karşıyayız.

Biyolojik, psikolojik, çevresel ve genetik olmak üzere 4 faktör obeziteyi tetikleyen nedenler. Obez olan kişilerde diyabet, tansiyon, karaciğer yağlanması gibi birçok hastalık daha sık görülüyor. Obez olan kişilerin hasta olma riski, diğer insanlara göre daha yüksek. Vücut kitle endeksi yüzde 45 ve üzerinde olan erkeklerin ömrünün 13 yıl azaldığı da bilimsel bir gerçek. Obezite bireyin yaşam kalitesini ve süresi olumsuz yönde etkiliyor.

Obezler’de hastalık varsa ameliyat yapılabiliyor.

Obeziteye yönelik cerrahi operasyonların gün geçtikçe artıyor. Bundan kurtulmak için ne yapmalı, obez hastaları ameliyat sonunda kilolarının yüzde 3’ünü dahi verse, hastalıklardan kurtulduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Vücut kitle endeksi yüzde 40’ın üzerinde olan hastaları ameliyat ediliyor. yüzde 35-40 arası olan hastalar içinse ekstra patolojik olayların oluşması gerekli. Örneğin, tansiyon, eklem hastalıklar, diyabet gibi rahatsızlıkları varsa ameliyat ediyoruz. Aksi takdirde ameliyat yapılmıyor ifadelerini kullandı.

Obezite cerrahisinde iki tür ameliyat bulunuyor. Bunlar, ‘hacim azaltıcı’ ve ‘sindirim ve emilim azaltıcı’ ameliyatlar. Bu ameliyatlar yapılırken neye göre yapılıyor. Bu kişinin obezlik derecesine ve problemlerine göre değişir. Kişinin yediği kaloriyle de alakalı eğer bir kişi çok kalorili ürünler tüketiyorsa ve vücut kitle endeksi çok yüksekse ona hacim küçültücü ameliyat yapmak bir işe yaramaz ona ancak emilim bozan ameliyat yapmakta fayda vardır.

WhatsApp chat
Web Tasarım webgrafik35.com & TCO İnternet Hizmetleri